Kredyt firmowy

Małe i średnie firmy najczęściej finansują rozwój z własnych środków, bez udziału kredytów bankowych. W dużej mierze wynika to z tego, że otrzymać taki kredyt nie jest łatwo. Wielu jednak się udaje. W jaki sposób? Z jakimi wymogami i formalnościami należy się zmierzyć, by otrzymać finansowanie na rozwój firmy?

Finansowanie działalności kredytem warto w miarę możliwości przewidzieć wcześniej w swoim biznes planie i się do tego systematycznie przygotowywać. Niestety uzyskanie kredytu dla firmy jest trudniejsze niż dla osoby prywatnej, gdyż bardziej skomplikowana jest zazwyczaj weryfikacja zdolności kredytowej. Banki mogą uzależniać przyznanie kredytu od szeregu czynników, takich jak branża czy okres działania firmy. W niektórych bankach nie ma sensu wnioskować nawet o niewielką kwotę przed ukończeniem 12 miesięcy działalności.
Największy wpływ na ilość formalności, które czekają firmę starającą się o kredyt w banku, ma kwota pożyczki oraz cel, na jaki zostanie przeznaczona. Przy niewielkiej kwocie (rzędu 10-20% rocznych obrotów) kredytu w formie limitu debetowego rzeczywiście może wystarczyć wyciąg z konta oraz odpowiedni, wymagany przez bank staż działania firmy. Przy wysokich kwotach, jakie są zwykle potrzebne na inwestycje, zaczynają się już jednak schody. Co prawda, niektóre banki deklarują, że są w stanie pożyczyć przedsiębiorcy nawet kilkaset tysięcy złotych bez zabezpieczeń, ale w praktyce to mało realne, a przede wszystkim droższe niż pożyczka zabezpieczona. Ale przygotowanie zabezpieczeń to nie jedyna porcja formalności, jaka czeka na przedsiębiorcę starającego się o kredyt.
Bez przedstawienia licznych dokumentów firma kredytu na pewno nie otrzyma. Warto więc zacząć je kompletować już na etapie przygotowywania wniosku. Mowa o dokumentach rejestrowych firmy (wpis do CEIDG lub KRS, nadanie REGON, NIP, ewentualnie umowa spółki), dokumentach finansowych, a także zaświadczeniach z ZUS i US. Niekiedy bank może zażądać także oświadczenia majątkowego właściciela. Liczba i rodzaj dokumentów w dużej mierze zależy od samego banku, każdy ma nieco inne procedury związane z badaniem zdolności kredytowej firmy. Z pewnością jednak każdy bank poprosi o udokumentowanie przychodów oraz dochodów. Stanowić je będzie kopia deklaracji podatkowej za rok ubiegły (PIT28/36/36L wraz z PIT/B) oraz szereg innych dokumentów w zależności od sposobu prowadzenia księgowości (źródło: finansebiznesu.pl).

Najnowsze poradniki i artykuły
Projekt i wykonanie JMLnet.pl